Skrevet november 19th, 2009 af Bjarne Toftegård
Joan skriver under Spørg om stress
“Hej Bjarne.
Kan må have stress da man kun er 23 år gammel?
Jeg har et normalt job hvor jeg fast arbejder 34,5 timer om ugen.
Men jeg er en af dem der tager mit arbejde med hjem og spekulerer meget.
Men jeg har taget din test, som viste 196pont ;o/ Læs hele indlægget »
Filed under: Spørgsmål / svar, Stress, Symptomer | Din kommentar »
Skrevet november 19th, 2009 af Bjarne Toftegård
Carsten Bonde Petersen skriver under Spørg om stress
“Kære Toftegård
Jeg vil gerne vende tilbage til dit indlæg om stress er en sygdom eller ej. Jeg er 56 år gammel og har arbejdet hele mit liv (40 år). For at gøre en lang historie kort, men relevant, kan jeg fortælle at jeg har haft negativ stress i 10 år. Da det blev nok blev jeg sygemeldt og var sygemeldt i tre år dog med forskellige arbejdsprøvninger som gav voldsomme tilbagefald og jeg er nu førtidspensionist.
Jeg har dokumentation for at min stress er arbejdsrelateret.
Jeg kom til at se i mine forsikringspapirer (lærerstandens brandforsikring) at jeg havde en arbejdsskade forsikring der kan komme til udbetaling ved 100% invaliditet, men forsikringen dækker ikke ved sygdom. Læs hele indlægget »
Filed under: Ledelse, Politik, Spørgsmål / svar, Stress, Symptomer, Virksomheder | 3 Kommentarer »
Skrevet november 11th, 2009 af Bjarne Toftegård
Cecilie skriver runder Spørg om stress
“Hej
Jeg er blevet sygemeldt med stress/udbrændthed, men jeg har ikke lyst til at stoppe helt med at arbejde. En på kommunen sagde, at man godt kan få lov at arbejde lidt som sygemeldt, så bliver timerne bare trukket i ens sygedagpene. Mit spørgsmål er, om du ved noget om reglerne på det her område, for jeg har ikke kunnet finde lov-info om det her nogen steder, og jeg er bange for, om jeg har misforstået dem på kommunen? Læs hele indlægget »
Filed under: Spørgsmål / svar, Stress, Symptomer | 3 Kommentarer »
Skrevet november 11th, 2009 af Bjarne Toftegård
Jeanette skriver under Spørg om stress:
“Hej
Ville høre om der er nogle, som kan give mit et godt råd med hensyn til stress og energi i forhold til sin partner? Kunne virkelig godt bruge et råd.. Jeg har skrevet hele min historie længere oppe..
Men har bare ingen energi/lyst i mit parforhold.. Selv de mindste ting, som jeg normalt med glæde foretager mig sammen med ham, kan føles total uoverskuelige?? Kan det godt passe at føleleserne fuldstændig forsvinder eller bliver “gemt” væk, når man er ramt af stress?? Læs hele indlægget »
Filed under: Spørgsmål / svar, Stress, Symptomer | 9 Kommentarer »
Skrevet november 11th, 2009 af Bjarne Toftegård
Ulla Jensen skriver under Spørg om stress
“Er det normalt, at man når man er stresset, bytter om på bogstaverne, både når man læser og når man kriver, og at man ikke altid får skrevet endelserne med” Læs hele indlægget »
Filed under: Spørgsmål / svar, Stress, Symptomer | 2 Kommentarer »
Skrevet november 11th, 2009 af Bjarne Toftegård
Charlotte skriver under Spørg om stress
“Hej Bjarne
Jeg er 22 år, og har de sidste par år lidt af stress/depression/angst. Dog er de fysiske symptomer først for alvor dukket op det sidste halve år. Mærker ofte adrenalinen pumpe i hele kroppen, har konstant problemer med musklerne i nakke og skulder og så har jeg ret skiftende søvnmønster. Jeg er så bekymret for mit helbred Læs hele indlægget »
Filed under: Spørgsmål / svar, Stress, Symptomer | 3 Kommentarer »
Skrevet november 5th, 2009 af Bjarne Toftegård
Rie skriver under Spørg om stress:“Hej Bjarne.
Jeg går og er bekymret for om jeg har stress for tiden og tænker på at kontakte min læge. Jeg tog jeres stress-test og fik 154, det chokerede mig at den var så høj.
Jeg er en kvinde sidst i 20′erne. Jeg studerer på universitetet og laver min bacheloropgave pt. Jeg behøver kun tage ud på studiet 2 gange om ugen, så jeg burde have masser af tid. Men jeg har utrolig svært ved at overskue opgaven og de krav der stilles virker diffuse. Jeg får det ofte utrolig dårligt blot ved at tænke på Læs hele indlægget »
Filed under: Spørgsmål / svar, Stress, Symptomer | 4 Kommentarer »
Skrevet november 4th, 2009 af Bjarne Toftegård
Henrik 45 skriver under Hvordan du finder de egentlige stressårsager:
“Hejsa.
Jeg har igennem længere tid været plaget af stress. For et lille år siden skiftede jeg mit job ud med en noget mindre ansvarskrævende stilling. Umiddelbart hjalp det på min stresssymptomer, men indimellem plages jeg stadig. Jeg har efterhånden lært at se mit mønster og det er ofte egne tanker om ting der skal ordnes/planlæggges derhjemme - altså ikke jobrelateret. Jeg tænker ofte meget over tingene, og kan have svært ved at træffe en beslutning. Er jeg f.eks ved at ordne haven tænker jeg på alt det andet jeg mangler at få ordnet. Når jeg bliver stresset - eller føler mig presset får jeg kort tid efter store mavesmerter og ryger fysisk ned i et par dage. Der er ingen pres fra min meget forstående kone - men alt skabes i mit eget hoved.
Hvordan bryder jeg dette mønster….” Læs hele indlægget »
Filed under: Spørgsmål / svar, Stress, Symptomer | 3 Kommentarer »
Skrevet november 3rd, 2009 af Bjarne Toftegård
Tina skriver under Spørg om stress
“Hej Bjarne
Jeg er en pige sidst i 30´erne med en dejlig mand (fuldtidslandmand,) 3 skolebørn samt fuldtidsjob, som jeg er rigtig glad for. Har rigtig gode kollegaer og et job, jeg mener at kunne magte trods mange udfordringer.
Alligevel måtte jeg se mig selv tude øjnene ud af hovedet torsdag, hvor jeg måtte gå hjem fra arbejde til middag og tage nogle gevaldige tudeture i løbet af torsdagen. Fredag formiddag fortsatte og jeg kontaktede min læge og fik en tid. Læs hele indlægget »
Filed under: Spørgsmål / svar, Stress, Symptomer | Din kommentar »
Skrevet november 2nd, 2009 af Bjarne Toftegård
Mikkel skriver under Spørg om stress
“Hej Bjarne,
Jeg har lidt af stress hele mit liv(Jeg er 33), siden min barndom. Jeg har aldrig eller kun en sjælden gang kunne forklare mig fordi ordene ikke er der, jeg kan ikke finde en formulering frem der feks kan forklare noget. Oftest forsvinder ALLE ord hvis jeg bliver en smule presset, hvilket gør at jeg klapper i. De få ord der er tilbage er de mest primitive såsom “hold kæft” og lign hvilket der aldrig kommer noget godt ud af… Læs hele indlægget »
Filed under: Spørgsmål / svar, Stress, Symptomer | 4 Kommentarer »